עולש מצוי 8, שכונת רמת פולג-עיר ימים, נתניה | 098850870
155

שיקום הפה

מהו ההבדל בין רופא שיניים כללי למומחה בשיקום הפה?

למומחה בשיקום הפה הכשרה נרחבת, הכוללת מסלול התמחות ארוך המאפשר לו לראות את המקרה בראייה כוללת – תוך התבססות על אינספור מאמרים ומחקרים מהארץ ומהעולם. ביכולתו לאבחן את מקור הבעיה, לבנות תוכנית טיפול המתייחסת לכל הממצאים ולבחון חלופות טיפוליות שמתאימות למטופליו, לצורך התאמה מושלמת.

מומחה לשיקום הפה מסוגל להעניק ייעוץ אופטימלי ולבצע את הטיפול ברמה הגבוהה ביותר. גם מקרים הנראים פשוטים לכאורה למטופל ולרופא השיניים הכללי, לעיתים מתגלים על-ידי המומחה לשיקום הפה כמורכבים יותר, ולכן מקבלים את הטיפול ברמה הגבוהה ביותר.

למומחה לשיקום הפה יש את הכלים המסייעים לו להגיע לאבחנה מדויקת יותר של המקרה, לאחר אנליזה מדוקדקת של הנתונים. כלים אלה מאפשרים לבצע את התוכנית המתאימה ביותר עבור המטופל, תוך הפחתת הסיכון לכישלון.

מה זה בעצם שיקום פה?

תחת תחום שיקום הפה נכללות פעולות ופרוצדורות, פשוטות ומורכבות, שמטרתן שחזור שיניים ושיפור התפקוד והאסתטיקה שלהן.

מומחה לשיקום הפה – נעים להכיר!

מומחה לשיקום הפה (פרוסתודונטיה) הוא רופא שיניים שלאחר סיום לימודי רפואת השיניים, שנמשכו 6 שנים, עבר מסלול התמחות מקצועי ונרחב במשך 4.5 שנים נוספות. התמחות זו משלבת לימודים עיוניים ועבודה מעשית במוסדות המוכרים מטעם המועצה המדעית ומשרד הבריאות. במהלך ההתמחות זכה בהכשרה רב-תחומית גם במקצועות המשיקים לתחום כגון: מחלות חניכיים, יישור שיניים, כירורגיה ועוד. מכיוון שעמד בהצלחה בבחינות הנדרשות, קיבל תואר “מומחה לשיקום הפה” מטעם משרד הבריאות.

מגוון טיפולים משקמים:

שחזורים מרוכבים

הדרישה האסתטית הביאה לפיתוחם של חומרי שחזור “אסתטיים” בצבע השן, המבוצעים מחומרים על בסיס שרף מרוכב. חומרים אלו כמובן אסתטיים יותר, אך הם בעלי רגישות גבוהה לטכניקה ולכן יש להקפיד מאוד על השלבים בעת ביצוע שחזור מסוג זה.

יתרון נוסף של חומרים אלו הוא יכולתם להתחבר בצורה כימית לחומר השן. זו עובדה חשובה במקרים בהם יש צורך לחזק אזורים דקים בשן, או לחלופין כאשר השחזור צריך להתבסס על הדבקה בלבד.

מילואה (ONLAY / INLAY)

במצבים בהם ישנו אבדן ניכר של חומר שן, ניתן לעתים לשקול ביצוע השלמה כותרתית של חומר שן באמצעות שחזור מעבדתי הנקרא מילואה. אופציה זו שמרנית יותר ביחס לביצוע כתר על-גבי השן.

שחזור שכזה מצריך 2 פגישות, כאשר בפגישה הראשונה נלקח מטבע של השן. לאחר שהשחזור מיוצר במעבדה, הוא מודבק למקומו בפגישה השנייה. כיום שחזורים מסוג זה מיוצרים מחרסינה או מחומר קומפוזיטי מחוזק.

כתר זמני

כתר זמני משמש כשלב מעבר מרגע הכנת השן לכתר ועד לביצוע הכתר הקבוע על-יד הרופא והמעבדה. הכתר הזמני עשוי בדרך-כלל משרף אקרילי וממלא את תפקידי הפונקציה והאסתטיקה הנדרשים. חשוב מאוד שהכתר הזמני יהיה עשוי כהלכה, במטרה לשמור על השן המטופלת בשלב המעבר ולמלא את הפונקציה והאסתטיקה של השן המשוקמת.

כתר חרסינה על-בסיס מתכת

כתר זה עשוי מחלק פנימי (כיפה) מסגסוגת של מתכות שונות, המצופה בחרסינה כדי לתת מראה אסתטי של שן טבעית. החלק הפנימי נותן לכתר את החוזק והעמידות שלו, בעוד החלק החיצוני נותן לכתר את המראה האסתטי. החסרונות העיקריים של כתרים אלו הם הופעה של “פס שחור” המופיע בשולי הכתר ובחניכיים לאורך הזמן, וכן העובדה שהחרסינה היא חומר עם מקדם שחיקה גבוה שיכול לגרום לשחיקה של חומר השן הנגדית.

כתר על-בסיס זירקוניה

בכתרים על-בסיס מתכת עלול להופיע “פס שחור” בשולי הכתר והחניכיים, על רקע השתקפות שולי הכתר המתכתיים ושינוי גוון החניכיים עקב נדידה של יונים מתכתיים מהכתר אל החניכיים. כדי לפתור בעיה זו, הופיעו כתרים על-בסיס חרסינה בלבד כשבשנים האחרונות החומר הנפוץ לכתרים אלו הוא הזירקוניה – חומר חזק מאוד, אינרטי, ביו-קומפטבילי ובעל גוון של חומר השן. מקדם השחיקה של הזירקוניה נמוך משמעותית משל החרסינה.

כתרי זירקוניה יכולים להיות עשויים מכיפת זירקוניה המצופה בחרסינה (בדומה לצורה בה מכינים כתרי חרסינה על-בסיס כיפת מתכת) או לחלופין כתרים העשויים באופן מלא מזירקוניה. במצבים בהם נדרשת אסתטיקה מוגברת, מבצעים ציפוי חרסינה על-גבי כיפת זירקוניה. במצבים בהם יש מגבלת מקום או לחלופין חשש לשחיקה משמעותית של השיניים הנגדיות, מבצעים כתרי זירקוניה מלאים.

גשר מרילנד

זהו פתרון שיקומי קבוע או זמני המיועד להשלים שן חסרה, בדרך כלל באזור הקדמי של הפה. גשר מרילנד בנוי מיחידה תלויה (כתר), המשלימה את השן החסרה, ומשתי כנפיים היוצאות מאותה יחידה ומודבקות על-גבי החלק הפנימי של השיניים הסמוכות. מדובר בפתרון שיקומי שמרני ואסתטי, המיוצר כיום מחומרים אסתטיים וחזקים כגון זירקוניה או חרסינה מחוזקת (E-Max).

הלבנת שיניים

תהליך קוסמטי המאפשר להבהיר את גוון השיניים ולשפר את האסתטיקה במקרים בהם גוון השיניים כהה, עקב גורמים חיצונים (צבעי מאכל, עישון וכו’) או פנימיים (כמו פגמים התפתחותיים בשיניים). השיטה בטוחה ואינה גורמת לנזק או להחלשת חומר השן.

התהליך מבוצע באמצעות אפליקציה של ג’ל, המבוסס על חומר בשם קרבמיד-פראוקסיד שמתפרק על-פני השן למי חמצן. מי החמצן חודרים לעומק השן, ותוך כדי כך מחמצנים ומבהירים את גוון השן.
ישנן שיטות שונות לביצוע תהליך ההלבנה, כגון:
הלבנת שיניים ביתית – שיטה בה ג’ל ההלבנה מונח בתוך סד סיליקון מיוחד, שמותאם בצורה מדויקת לצורת השיניים של המטופל. על הסד להיות מונח על-גבי השיניים במשך 6-2 שעות כתלות בריכוז החומר הפעיל. התהליך אורך כשבועיים, כשניתן כמובן לישון עם הסד ולבצע את ההלבנה במהלך הלילה.

הלבנת שיניים במרפאה – בשיטה זו משתמשים בחומר פעיל בריכוז גבוה יותר או במכשיר לייזר המפזר בצורה יעילה את החומר הפעיל, כך שתהליך ההלבנה אורך בדרך כלל פגישה אחת בלבד.
יש לציין כי שחזורים קודמים (סתימות) או כתרים קודמים אינם מגיבים לתהליך ההלבנה, ויש לקחת זאת בחשבון לפני שמתחילים את התהליך. ייתכן שאחרי תהליך ההלבנה, יהיה צורך לחדש את השחזורים / הכתרים ולהתאים את הגוון שלהם לגוון השיניים שהתקבל אחרי ההבהרה.

תופעת הלוואי העיקרית של תהליך ההלבנה היא רגישות בשיניים. בדרך כלל מדובר ברגישות קלה ונסבלת, החולפת עם תום תהליך ההלבנה.

תותבת חלקית להוצאה

תותבת חלקית היא מכשיר נשלף המשלים חסר שיניים חלקי ויכול לשמש כפתרון קבוע להשלמת חסר השיניים או כפתרון זמני עד לביצוע שיקום סופי, אחרי שיקום על שתלים למשל.

התותבת החלקית עשויה מבסיס מתכתי המעניק לה את החוזק, וכן מחלק אקרילי המשלים את רקמת החניכיים והשיניים. ישנן תותבות העשויות חומר גמיש שנקרא ולפלסט, המשמשות בדרך כלל כתותבות זמניות עד לביצוע התותבת הסופית או עד ביצוע שיקום על שתלים.

התותבת החלקית מוחזקת במקומה בעזרת ווים, הנשענים על-גבי השיניים הסמוכות לאזור חסר השיניים, וכך נותנים לתותבת את היציבות שלה בפה. ווים אלו יכולים להוות בעיה אסתטית ולאורך זמן לפגוע בשיניים, בגלל הכוח שהם מפעילים על השיניים עליהן הם יושבים. בעיה נוספת הקיימת בתותבת חלקית להוצאה היא הופעה מוגברת של מוקדי עששת (“חורים”) בשיניים, המחזיקות את התותבת על רקע של כליאת שאריות מזון בין השיניים לחלקי התותבת.

גם במקרה של תותבת חלקית להוצאה ניתן לעיתים לשקול הוספת שתלים דנטליים מתחת לתותבת, לצורך שיפור האסתטיקה, הנוחות ואיכות החיים עם התותבת. השתלים מסייעים באחיזת התותבת במקומה ומאפשרים ליהנות מתותבת חלקית להוצאה ללא ווים שיחזיקו את התותבת במקומה.

סד לילה – טיפול בברוקסיזם

סד לילה הוא התקן דנטלי להגנה על השיניים ומערכת הלעיסה (מפרק הלסת ושרירי הפנים) מפני כוחות מוגזמים הפועלים עליהם, כתוצאה מהידוק ומשחיקת שיניים (=ברוקסיזם) – פעולות המבוצעות בדרך כלל במהלך השינה ומתבטאות בהידוק ובחריקה של השיניים לצדדים בעוצמה גבוהה מאוד, עד פי 7 מהכוח הרגיל המופעל בלעיסה. הרגל זה יכול לגרום למספר תופעות לא רצויות ומסוכנות:
שחיקה מסיבית של השיניים ואובדן חומר שן, עד כדי קיצור משמעותי של השיניים, היחלשותן והופעת שברים בכותרות השיניים
נזקים למפרק הלסת שיכולים להתבטא בקליקים, בכאבים ובהגבלה בפתיחת הפה ובתנועות
פגיעה באסתטיקה של השיניים
שברים בשורשי השיניים
שברים בשחזורים ובכתרים
כאבי ראש וכאבי שרירים באזור ראש-צוואר
כאבים במפרק הלסת

שחיקת שיניים בלילה היא הרגל נפוץ מאוד (אצל כ-80% מהאוכלוסייה), אך רוב האנשים כלל אינם מודעים לכך. לעיתים רק רופא השיניים מאתר את התופעה, עקב סימני שחיקה משמעותיים או ממצאים אחרים שיכולים לסייע באבחנה.

סד הלילה הוא מכשיר מניעתי חשוב ביותר, שמגן על השיניים ומפרק הלסת מפני נזקי השחיקה, יוצר הפרדה בין השיניים בלסת העליונה והשיניים בלסת התחתונה ומרפה את פעילות השרירים האחראיים על הרגל ההידוק והשחיקה. ישנם סוגים שונים של סדים, כשהנפוצים הם סד רך מסיליקון וסד קשיח אקרילי. המומחה לשיקום הפה, גורם הרפואי המקצועי ביותר בתחום זה, מתאים את סוג הסד למקרה, ויש חשיבות רבה לדיוק ולהתאמה של הסד בפה מבחינת יכולת ההסתגלות לסד והנוחות עם הסד. הרכבת הסד יכולה להיות לא נוחה בתקופה הראשונה ולעיתים נדרשת תקופת הסתגלות המשתנה ממקרה למקרה, אך למרות הקושי הראשוני רוב האנשים מסתגלים לבסוף.

שחזור שיניים (סתימה)

שחזור מבוצע כשישנו הרס חלקי של חומר השן, שנובע בדרך כלל מהרס חומר השן עקב עששת (“חור” בשן) או חבלה (שבר).

שחזור אמלגם

שחזור ותיק מאוד ומוכח, המבוסס על סגסוגת מתכתית של כסף-נחושת-כספית. השחזור הופך לפחות ופחות נפוץ בשנים האחרונות, למרות שמדובר בשחזור עמיד מאוד עם רגישות מועטה לגורמים סביבתיים. כיום מבוצע רק באזורים בהם אין דרישה אסתטית, כגון שיניים טוחנות, ורק במקרים בהם יש קושי בביצוע שחזורים אחרים מסיבות שונות.

כתרים

כתר הוא תחליף מלאכותי לכותרת השן, במקרים בהם השן ניזוקה בצורה נרחבת. מקרים נפוצים המצריכים ביצוע כתר הם: עששת נרחבת בשן שהרסה את כותרת השן, שבר חלקי או מלא של כותרת השן, הימצאות של שחזור נרחב מאוד המסכן את השן ולעיתים בעיות אסתטיות.

לכתר קיימים מספר תפקידים: השבת הפונקציונליות, שיפור האסתטיקה והגנה על השן בפני נזקים עתידיים. לצורך שחזור התפקוד ושיפור האסתטיקה נדרש כיסוי מלא של הכותרת.

הכנת הכתר דורשת לבצע הסרה היקפית של חומר שן (“השחזה”), כך שהכתר יוכל “להתיישב” על השן שעברה הכנה ולשחזר בצורה מדויקת את המורפולוגיה, המבנה, האסתטיקה והתפקוד של השן המקורית. פעמים רבות לצורך הכנת כתר יש צורך לבצע טיפול שורש בשן המטופלת (לעיתים קרובות בגלל הימצאות עששת עמוקה בשן). טיפול השורש מבוצע על-ידי מומחה לטיפולי שורש.

במידה שבשן המטופלת בוצע טיפול שורש, יש צורך גם בביצוע מבנה בשן על-ידי מומחה לשיקום הפה. תפקיד המבנה הוא להשלים באופן מלאכותי את כל חומר השן שאבד, כתוצאה משבר של השן או עקב עששת עמוקה שהרסה את כותרת השן. ישנם סוגים שונים של מבנים (מבנה מידי ומבנה יצוק), כאשר בחירת סוג המבנה והחומר ממנו עשוי המבנה נעשית על-ידי המומחה לשיקום הפה לפי ההתאמה הטובה ביותר למקרה.

על הכתר להיות עשוי בצורה קפדנית ומדויקת ומחומרים שיתפקדו לאורך זמן תחת עומסי הלעיסה הגדולים בהם הם עומדים. ביצוע כתר בצורה לקויה יוביל בטווח הקצר או הארוך לבעיות אסתטיות, לבעיות בדחיסת מזון, לדלקת חניכיים בשולי הכתר או לעששת משנית מתחת לכתר עד כדי אובדן השן עליה מורכב הכתר. לכן, יש חשיבות רבה למיומנות הרופא בעת הכנת הכתר ולמקצועיות של המעבדה המכינה את הכתר.

גשרים

גשר הוא פתרון שיקומי קבוע למצבים בהם חסרה שן אחת או יותר (פתרון חלופי אחר למצב של חסר שיניים הוא ביצוע שיקום על-גבי שתלים דנטליים). במצב שכזה מבצעים הכנה (השחזה) של השיניים משני צדי חסר השיניים, ומבצעים גשר כאשר השיניים משני צדי החסר מהוות שיניים תומכות המחזיקות את הגשר, ובאזור שבו חסרות השיניים יש יחידות “תלויות”.

הגשר בנוי ממספר כתרים המחוברים ביניהם, כאשר השיניים החסרות מושלמות על-ידי היחידות התלויות בגשר. החומרים מהם עשוי הגשר הם אותם החומרים שמהם עושים את הכתרים.

ציפוי חרסינה / Laminate Veneer

להבדיל מכתרים, ציפוי חרסינה הוא טיפול שמרני יותר. לאחר הכנה מינימלית של השן / השיניים המיועדות, מבצעים הדבקה של ציפוי חרסינה דק המיוצר במעבדה לפי שטח השן שעבר הכנה מינימלית. טיפול מסוג זה מיועד בדרך כלל למקרים בהם נדרש שיפור אסתטי בחזית הפה, כגון:
שינוי בגוון השיניים
סגירת מרווחים בין השיניים
שינוי צורת שיניים
שינוי במנח / בעמדת השיניים

תותבות

במקרים בהם יש חוסר שיניים חלקי או מלא, ניתן לשקול השלמת חסר השיניים בעזרת שימוש בתותבת – מכשיר נשלף המשלים את חסר השיניים הקיים. את התותבת אפשר וצריך להוציא מהפה מדי פעם לצורך ניקוי, תחזוקה ומנוחה לרקמות (בניגוד לגשר קבוע שאינו נשלף ולא ניתן להוצאה). לעיתים התותבות משמשות אותנו כפתרון זמני עד לביצוע השתלות, לצורך קבלת שיקום קבוע על-גבי שתלים.

יתרונות השימוש בתותבות – פתרון קל, מהיר יחסית, זול יחסית ואסתטי, המתאים למקרים בהם יש חוסר עצם משמעותי שאינו מאפשר השתלות.

חסרונות השימוש בתותבות – נוחות מופחתת מבחינת יציבות התותבות בפה, יעילות לעיסה נמוכה יותר, הופעת פצעי לחץ, נדרשות התאמות של התותבת לאורך זמן לאור שינויים שקורים בצורת החניכיים אחרי עקירת השיניים (כל אלו יחסית לשיקום קבוע על-גבי שיניים או שתלים).

בחלק מהמקרים ניתן להוסיף שתלים הנמצאים מתחת לתותבת ומשמשים לעיגון ולייצוב התותבת, בצורה שכזו שמשפרת אסתטיקה, נוחות ויציבות של התותבת.

תותבת שלמה

במקרים בהם יש חוסר שיניים מוחלט באחת הלסתות או בשתיהן, משתמשים בתותבת המשלימה את כל השיניים החסרות. תותבת שכזו יושבת על-גבי החניכיים בצורה הדוקה ומחזיקה במקומה, באמצעות “ואקום” שנוצר בין התותבת לחניכיים. לצורך כך יש חשיבות רבה לרוק כחומר סיכה, המאפשר את קבלת ה”וואקום” ומונע הופעת פצעי לחץ.

התותבת עשויה מחומר אקרילי, כשבסיס התותבת הוא חומר אקרילי ורוד המדמה את רקמת החניכיים. בתוך בסיס התותבת יושבות השיניים התותבות, העשויות מחומר אקרילי מחוזק בצבע השיניים.

לעיתים נדרשת תקופת הסתגלות לתותבת השלמה, שיכולה לארוך מספר שבועות. במהלך תקופה זו גם תיתכן הופעת פצעי לחץ, שדורשים ביקור במרפאת השיניים להתאמת התותבת.

מאחר שאחרי עקירת השיניים מתחילים תהליכים של ספיגת עצם הלסת והתכווצות החניכיים בהתאמה, יש צורך להגיע לביקורות ולהתאמות של התותבת. זאת במיוחד בשנה הראשונה שאחרי עקירת השיניים.

בחלק מהמקרים, כדי לשפר את הנוחות ואיכות החיים עם התותבת השלמה, ניתן לשקול הוספת 4-2 שתלים דנטליים הממוקמים בעצם הלסת. השתלים מתחברים לתותבת השלמה בחלקה הפנימי בעזרת מחברים מיוחדים, המאפשרים מצד אחד שיפור בנוחות ויציבות התותבת ומצד שני את הוצאת התותבת לניקיון ולתחזוקה.

שיקום על-גבי שתלים (נשלף / קבוע)

שתל הוא בעצם סוג של בורג מסגסוגת של טיטניום, המוחדר לעצם הלסת באזור בו נעקרה השן. כך הוא משמש מעין תחליף מלאכותי לשורש השן שהיה קיים. השתל משמש לעיגון שיקום קבוע, דוגמת שן בודדת (כתר) או מספר שיניים (גשר), או לעיגון תותבת. כשחסרה שן אחת, ניתן לשקמה באמצעות שתל בודד בעוד שבהשלמת חסר של מספר שיניים באמצעות גשר יש צורך במספר שתלים.

לצורך ביצוע שיקום קבוע של לסת שלמה על-גבי שתלים, נדרשים בדרך-כלל 8-6 שתלים המפוזרים בלסת לפי תכנון מוקדם ומדויק. ניתן גם להשתמש בשתלים מתחת לתותבת נשלפת (חלקית או שלמה), כשאל אותם שתלים מצרפים מעין מחברים מיוחדים, המתחברים לתותבת ומייצבים אותה.

לצורך החדרת השתל, יש צורך בתנאים מתאימים מבחינת עצם הלסת. על מנת להעריך זאת, ברוב המקרים יש צורך בביצוע צילום הדמיה מסוג CT שמעריך את מצב העצם לקראת ההשתלה. בחלק מהמקרים, לצורך החדרת השתל יש צורך בפעולה כירורגית מכינה הכוללת הרחבה ובנייה של העצם.