עולש מצוי 8, שכונת רמת פולג-עיר ימים, נתניה | 098850870
155

טיפולי חניכיים

בדיקת חניכיים

כדי לאבחן מחלת חניכיים ואת גורמי הסיכון השונים, יש לבצע בדיקת חניכיים יסודית ומקיפה. במסגרת הבדיקה בוחנים את תלונתו העיקרית של המטופל ביחס למצבו הרפואי הכללי, מבצעים בדיקה קלינית של הפה והחניכיים וגם מנתחים את תוצאות צילומי הרנטגן שבוצעו לפי דרישה. על-פי כל אלה, ניתן לקבוע האם אכן חלה המטופל במחלת חניכיים ולמנות את גורמי הסיכון הרלוונטיים באופן אישי למטופל: תזונה, עישון, היריון, חריקת שיניים, לחץ נפשי, שימוש בתרופות וכיוצא באלו.

שמירה עצמאית על ניקיון השיניים

אנשים שחולים במחלת חניכיים סובלים מרגישות גדולה מאוד לחיידקים בפה, ביחס לאנשים שאינם חולים במחלת חניכיים. לכן מחובתם להקפיד ביתר שאת על הרגלי היגיינה יומיומיים ולנקות באדיקות וביסודיות את השיניים ובין השיניים. עבודה ביתית זו, בשילוב הטיפולים במרפאה, מסייעים לטפל במחלה עוד בשלביה הראשונים, למנוע את החמרתה ואף להשיב את החניכיים למצב הבריא.

ניקוי עמוק תת-חניכי (הקצעת שורשים)

בטיפול מסוג זה מנקים באופן יסודי את פני השטח של השורשים החשוף לכיס החניכיים, במטרה להסיר באופן עמוק ויסודי מפגעים כמו אבנית תת-חניכית, רובד תת-חניכי וחיידקים. לשם כך יש צורך במספר ביקורים במרפאה, בהרדמה מקומית ולעיתים גם בביצוע שטיפות תת-חניכיות באמצעות חומרים אנטי-בקטריאליים, המסייעים להסיר חיידקים ששרדו את הטיפול העמוק. הקצת שורשים איכותית יכולה לטפל בבעיה בשלביה הראשונים יחסית, ובכך למנוע את הצורך בניתוח חניכיים.

ניתוחי חניכיים

לפני ביצוע ניתוח חניכיים, יש להבין בדיוק מה מטרתו ומה ברצוננו להשיג בעזרתו. יש מגוון רחב של ניתוחים אפשריים, ולכן חשוב להתאים את סוג הניתוח לצורכי המטופל. במקרה של נסיגת חניכיים למשל, נדרש ניתוח שתפקידו לשפר את בריאות החניכיים ונראותם. כיום, במסגרת ניתוחים אלה, נעשה שימוש נרחב בחומרים איכותיים וחדשניים המאפשרים בין היתר לבנות מחדש את רקמות החניכיים.

טיפולי תחזוקה

כדאי למנוע חזרה או הידרדרות של מחלת חניכיים, יש לבצע טיפול תחזוקתי לאחר סיום הטיפול הפריודונטלי הראשוני או הכירורגי. הטיפול כולל צחצוח שיניים יסודי ושמירה על היגיינת הפה בהתאם להנחיות הרופא, וכן ביקור אצל רופא חניכיים בכל חצי שנה וביקור אצל שיננית בכל 4-3 חודשים.
צריך לזכור כי ברפואה בכלל וברפואת חניכיים בפרט, אין כלל אחד שנכון לכולם. כל מטופל החושד בבעיית חניכיים צריך להיבדק בצורה מקיפה על-ידי מומחה לחניכיים, ועלינו להתאים לכל מטופל את התוכנית הנכונה ביותר עבורו.

מחלות חניכיים

מחלת חניכיים (פריודונטיטיס) פוגעת ברקמות שסובבות את השן ותומכות בה, והיא הגורם העיקרי לאובדן שיניים בקרב מבוגרים וצעירים כאחד. לרוב היא אינה גורמת לכאבים, ולכן לא פעם קשה לזהות אותה בזמן. עם זאת, לגילוי מוקדם של המחלה ולטיפול בה יש חשיבות מכרעת – מחלת חניכיים עלולה לגרום לנזק בלתי הפיך לחניכיים בראש ובראשונה, לעצם התומכת בשן ולשן עצמה.

סימנים נפוצים המעידים לרוב על מחלת חניכיים

נסיגת חניכיים
דימום מהחניכיים בעת צחצוח
דימום מהחניכיים בזמן אכילה – למשל בנגיסה מפרי קשה
חניכיים נפוחות רגישות ובעלות גוון אדמדם

ככל שהמחלה מתקדמת, סימניה יהיו חמורים יותר:

הפרשת מוגלה מהחניכיים
תזוזת שיניים – לעיתים עד לנשירה
פתיחת מרווחים
רגישות יתרה באכילה ובלעיסה
ריח רע מהפה ותחושה של טעם רע בפה

דלקת חניכיים (Gingivitis)

במצב זה, שנחשב לפחות חמור מבין מחלות החניכיים, ניתן לראות חניכיים אדומות, נפוחות ומדממות בליווי תסמיני כאב בעוצמות שונות. מה שגורם לכך היא דלקת שטחית, שנוצרת ברקמות החניכיים הרכות עקב רובד חיידקי. טיפול תחזוקה פשוט שמתבצע במרפאה על-ידי שיננית, לצד שמירה קפדנית ואדוקה על היגיינה ביתית, לרוב מאפשרים לטפל בדלקת על הצד הטוב ביותר.

פריודונטיטיס כרונית

במקרה זה, הנפוץ בעיקר בקרב מבוגרים, נוצרת דלקת ברקמות התומכות בשיניים, כשניתן לראות כיסי חניכיים ונסיגת חניכיים המעידים על אובדן רקמות אלו. מהירות תהליך הפגיעה ברקמות משתנה ממטופל למטופל, אך דבר אחד אחיד אצל כולם – הזנחה וחוסר טיפול גורמים להחמרת המחלה.

פריודונטיטיס אגרסיבית

מחלת חניכיים בעלת קשר גנטי-משפחתי שנפוצה בעיקר בקרב צעירים. מתאפיינת בהרס מהיר של העצם התומכת בשיניים עד כדי אובדן מלא.

נסיגת חניכיים – רצסיות (RECESSIONS)

תופעה נפוצה בעיקר בקרב צעירים, בה נחשפים פני השטח של השורש כתוצאה מתזוזה של שולי החניכיים לכיוון השורש. סיבות שכיחות לכך הן הצטברות חיידקים, היווצרות דלקת, צחצוח שיניים אגרסיבי וחניכיים דקות מדי.